Španělsko a Portugalsko nejen autem

 

O autorovi

Pavel Franek, základní profesí strojní inženýr (před odchodem do důchodu zastával funkci ředitele divize), má od dětství zálibu v cestování. Hlavními cíly jeho cest jsou: jižní Evropa, severní Afrika a Blízký východ. Jako řidič byl nejdále v marockých pouštích. O svých cestách napsal několik článků, v roce 2010 knížku s názvem Maroko a Západní Sahara autem a začátkem roku 2020 mu vyšel cestopis o Španělsku a Portugalsku. S manželkou bydlí v Brně, má dva dospělé syny a čtyři vnoučata.

O jeho knize  

Autor ve své knize vychází zejména ze svých devíti návštěv Pyrenejského poloostrova. V obou zemích cestoval většinou autem s manželkou, s ubytováním ve tříhvězdičkových hotelech, zajištěných většinou přes agenturu (knihu však lze doporučit i cestovatelům, kteří po Pyrenejském poloostrově budou cestovat jiným způsobem). V úvodních kapitolách se autor zmiňuje zejména o přípravách k cestám. V následujících odstavcích se v knize prolínají dva druhy témat: za prvé to jsou popisy a zajímavosti vybraných pamětihodností ve dvaceti destinacích, a za druhé příběhy z cest, často adrenalinové (nechybí ani humor). Sem patří kapitola Corrida v Málaze a dále témata: Porucha auta a loupež v Alicante; Povídání o Svatojakubské pouti; Hemingwayova Fiesta v Pamploně včetně Běhu býků; Dobrodružství v Pyrenejích atp. Autor se zde snaží vhodně spojit množství užitečných informací o památkách, s čtivými příběhy z cest. A právě tímto spojením je předmětná kniha jiná, než mnohé podobné tituly.

Cestopis obsahuje 45 barevných fotografií a mapku. Vydavatelem je Rodinné nakladatelství KLIKA.

Některé další údaje o knize: Celkem 172 stran, vazba měkká (V2), formát 130x200 mm, doporučená cena 243,- Kč.

Knihu lze zakoupit u knihkupců (někdy je žádoucí v knihkupectví požádat o objednání požadovaného, ale na prodejně chybějícího titulu, u příslušné distribuční společnosti - distribuci v našem případě zajišťuje Euromedia group a Pemic books) nebo objednat v e-shopu.

Ukázky z knihy (z kapitoly 6.2. Běh býků; Corrida v Pamploně)

V souvislosti s fiestou Los Sanfermines, již léta požadují formou protestních akcí příznivci Světové  organizace  za práva zvířat PETA a španělské organizace  na ochranu zvířat AnimaNaturalis, zákaz běhu býků a corridy. Vždy dva dny před prvním během býků pořádá původně několik desítek, později stovek aktivistů (většinou mladých žen) pochod městem s transparenty s nápisy typu STOP CORRIDAS  DE  TOROS nebo STOP THE BLOODY  BULLFIGHTS.  Zajímavá je jejich režie – jeden rok na sobě protestující mají jen o něco více než plastové býčí rohy a rudé šátky okolo krku (jsou „nahoře bez“); druhý rok jsou kromě šátku a šerpy celí oblečeni v černém. Pochodují a něco vyvolávají přes megafón nebo jdou a zpívají za zvuků bubnů, někdy též v červeném dýmu z jakési dýmovnice apod.  

Jiný názor na věc je rovněž zajímavý: „Pamplona by neexistovala bez býčích běhů a býčí běhy by neexistovaly bez býčích zápasů. Pamplona  je město býků. Býk byl odjakživa v naší krvi a náš způsob života, kultury, a proto chci, aby to pokračovalo,“ sdělil agentuře Reuters nadšenec a zastánce festivalu pan Antonio Imizcoz.

Euforii při běhu býků trefně popsala Michaela Young takto: Z důvodu, jež úplně nechápeme, se lidé rádi shromažďují ve velkých skupinách, bouchají na bubny, kvílejí a ječí.  I když to je dost primitivní a iracionální, dívat se na to je fascinující.

Výběr čtyř fotografií, z celkového počtu 45 obr.

Pamplona - Encierro, běh býků
Gibraltar s magotem
Barcelona - Casa Batlló
Sevilla - Reales Alcázares

Komentáře a recenze  (10.5.2020)

Všechny komentáře a recenze předmětné knihy jsou uvedeny ve webu autora a v Československé bibliografické databázi (www.CBDB.cz).

Web nakladatelství KLIKY a web autora knihy:

https://nakladatelstviklika.cz/spanelsko-a-portugalsko-nejen-autem/

 

Komentáře (poznámky) autora knihy:

a) Přední brněnské knihkupectví Barvič & Novotný (součástí je rovněž e-shop), 

    spadající pod knižní řetězec Kanzelsberger, označilo tuto publikaci v příslušném

    žánru za bestseller.

 

b) Vzhledem k celosvětovému nástupu pandemie koronaviru v prvním pololetí 2020,

    budou turistické cesty do Španělska a Portugalska v tomto roce z velké části

    přesunuty do budoucnosti; ovlivněn bude zřejmě i prodej knih o těchto zemích

    (publikace „Španělsko a Portugalsko nejen autem,“ byla dle CBDB vydána v 7. týdnu

    t.r.). Distribuční společnosti minimalizují odběry knižních novinek od nakladatelů;

    kamenná knihkupectví se i po otevření na přelomu dubna a května potýkají s nízkým

    prodejem (kromě e-shopů). Přední distributoři - včetně Euromedie a Pemic - ohlásili

    platební neschopnost; o pomoc se žádá vláda (např. osvobozením knih od DPH).

 

c) Tradiční běhy s býky a večerní corridy se letos (2020) v Pamploně konat nebudou. Kvůli

    pandemii koronaviru město zrušilo oslavy svátku svatého Fermina (Los Sanfermines). Ani

    jinde ve Španělsku a Portugalsku budou letos v létě masové akce, včetně býčích zápasů,

    zřejmě zrušeny.  

d) Čas získaný díky koronaviru, lze využít k četbě cestovních příběhů a doporučení autora

     knihy, jak se připravit na cestu, což se po odeznění pandemie může čtenářům hodit.

 

1. recenze

Autorem této laické recenze (dle metodiky 3 - 6 vět) je PhDr. Jan Horálek, bývalý vysokoškolský učitel, dnes již v důchodu:

Autor publikace Španělsko a Portugalsko nejen autem je životní profesí strojní inženýr (dnes již na odpočinku), ve volném čase však od mládí cestuje a o své zážitky i zkušenosti se rád podělí. Tato kniha, která není jeho jediná, je praktická cestovní příručka pro letní dovolenou na Pyrenejském poloostrově. Autor, který popisovaná místa i jejich památky opakovaně navštěvoval a navrhovanými trasami nejednou projížděl, vtipně kombinuje dva žánry – turistického průvodce a cestopis. Výsledkem je zasvěcený knižní společník, který nejenže nabízí ověřený cestovní plán i s variantami, ale zároveň pomáhá vyhýbat se běžným problémům a řešit takové, jimž se občas vyhnout nelze. Posbírané zkušenosti zpestřují autorovy zážitky z navštívených a doporučovaných míst. Vhodným doplňkem je rovněž 45 barevných fotografií.

2. recenze

Autorem recenze je Ing. Karel Jašek, vedoucí odboru ve výrobní organizaci:

Kniha Španělsko a Portugalsko nejen autem je výsledkem devíti návštěv Pyrenejského poloostrova autorem. Publikaci lze rozdělit na několik částí – přípravy k cestám, popisy vybraných pamětihodností a postřehy z cest, včetně povídání o tom, jak to chodí na španělské corridě, při běhu býků v Pamploně, na Svatojakubské pouti až na Konec země atp. Na žádné významné španělské památky autor nezapomněl, což se však nedá říci o Portugalsku. Zejména pro rozmanitost, humor a často jedinečné postřehy - s hlavním důrazem na příběhy - kniha nenudí, je čtivá; i když hodnocení charakterových vlastností Španělů, provedené v kapitole 3.6., je poněkud odvážné. Až na dvě výjimky, kniha neřeší turistické pláže.

    Nadprůměrný dojem publikace podtrhuje více než čtyřicítka kvalitních barevných fotografií. Knihu lze použít jako cestopis i průvodce.

3. recenze

Autorkou recenze je Dr. Laura Andornache, ředitelka produktového oddělení zahraniční společnosti; absolventka stáže v Oxford University:

Ve svém zaměstnání již více než deset let cestuji do evropských destinací na mezinárodní setkání a konference, které se občas konají i ve Španělsku či Portugalsku. Při těchto příležitostech hledám často tipy, jak zajímavým způsobem strávit několik volných chvil po náročném dni plném obchodních jednání. Proto jsem přivítala vydání cestopisu Španělsko a Portugalsko nejen autem, abych se blíže seznámila s místy, která jsem ještě neměla příležitost nebo čas navštívit. Líbí se mi forma krátkých textů o památkách, s uvedením historického kontextu popisovaných míst. Kladně hodnotím i několik osobních zážitků autora. Díky této knize se mohu lépe rozhodnout, která místa navštívím příště.

4. recenze

Autorem recenze je Ing. Milan Spurný, vedoucí  repro & grafického studia:

 Kniha Španělsko a Portugalsko nejen autem není jedinou publikaci autora, který nejednou navštívil a procestoval Pyrenejský poloostrov. Knihou se autor snaží podělit o své zážitky a zkušenosti, takže pro ty, co se nebojí cestovat sami bez cestovních kanceláří, může publikace přinést mnoho užitečných rad a pohledů na tento způsob poznávání cizích krajů.

    Čtenář zde najde přehled hlavních pamětihodností Španělska a Portugalska, což se jistě bude hodit při plánování jeho vlastní cesty a cílů pro zastávky.

    Z knihy se dozvíte orientační ceny za návštěvu památek, ubytování či stravování v těchto lokalitách a rovněž jsou tady uvedeny informace z historie jednotlivých navštívených míst.

 

5. recenze

Autorem recenze je Ing. Karel Trojek, vedoucí konstruktér strojů a zařízení:

Autor publikace zdařile a poutavě popsal svoje cestování po Španělsku a Portugalsku. Cenné jsou pro zájemce o tyto země pokyny a doporučení autora, jak se připravit před cestou do těchto destinací. Zvláštní pozornost si zaslouží originální fotografie autora /mohlo jich být více/. Velkou škodou je, že se často zakazuje fotografování interiérů popisovaných památek.

Název knihy: Španělsko a Portugalsko nejen autem

Autor: Pavel Franek

Email: pavelfranek@karneval.cz

Web: https://nakladatelstviklika.cz/spanelsko-a-portugalsko-nejen-autem/

This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now